NAGRODA GŁÓWNA w konkursie „7 Cudów Unijnych Funduszy” (kategoria: PRODUKT PROMOCYJNY) dla PRESSO S.C. za projekt „Design Alive! żywa galeria designu”, Cieszyn, woj. śląskie.


Na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zagnieździła się współczesna sztuka użytkowa, nowoczesne wzornictwo przemysłowe, a przy okazji pierwsza w Polsce żywa galeria designu, mieszcząca się w kawiarni w zamkowej oranżerii, a będąca logicznym i – jak sami właściciele mówią – „podstępnym” dopełnieniem idei Śląskiej Sieci na rzecz Wzornictwa. Galeria w dosłowny sposób przenika klubokawiarnię PRESSO.

W naturalnym, bo użytkowym, kontekście eksponowane są, a zarazem używane, naczynia, lampy czy dywany. Eksponaty użyczają nazw potrawom, a potrawy komponowane są tak, by upodabniały się do eksponatów. Karta dań to jednocześnie katalog wystawy. Goście klubokawiarni mimowolnie zwiedzają galerię i obcują ze sztuką. „Design Alive!” stało się już jedną z atrakcji turystycznych Cieszyna. Przyjeżdżają tu miłośnicy dobrego wzornictwa, ale też osoby, które się nim – przynajmniej przed przyjazdem – nie interesują. Jedni i drudzy testują eksponowane przedmioty, a jednocześnie poznają nowe polskie wzornictwo, które czasem tak przypadnie do gustu, że wejście w posiadanie jakiegoś mebla wydaje się jedynym sposobem wyjścia z galerii.

Dojazd
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie znajduje się na Górze Zamkowej przy ul. Zamkowej, w pobliżu mostu na Olzie. Blisko stąd i do cieszyńskiego rynku i do stacji kolejowej. Dojazd do Cieszyna jest łatwy. Miasto leży przy drodze krajowej nr 1. Regularnie kursują tu autobusy z Katowic i Bielska-Białej.

Najciekawsze w okolicy
Kościoły św. Barbary i św. Stanisława w Bielsku-Białej
Wisła
Ustroń
Istebna
Koniaków