Otylia – tak nazywa się imponująca pływalnia, która powstała w Strzyżowie w województwie podkarpackim dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nie jest to jednak pływalnia, jakich wiele wybudowano w ostatnich latach.

Po pierwsze wyróżnia ją nazwa "Otylia" – na cześć naszej doskonałej sportsmenki, która od wielu lat jest wzorem dla młodych polskich pływaków. Otylia Jędrzejczak jest patronką z woli mieszkańców, którzy zadecydowali o tym w rozpisanym w tym celu konkursie.
Po drugie rozmach, z jakim zaprojektowano obiekt – to nie tylko zespół krytych basenów z zapleczem, lecz prawdziwe centrum sportowo-rehabilitacyjne, jakiego mogłoby pozazdrościć niejedno duże miasto. W części sportowej budynku mieszczą się dwa baseny: pierwszy, sportowy o wymiarach 25 x 12,5 m z sześcioma torami do pływania i drugi, do nauki pływania, połączony z częścią rekreacyjną. Atrakcją obiektu jest zjeżdżalnia o długości 62 m. W części rehabilitacyjnej znajdują się sale do kinezyterapii, fizykoterapii i hydroterapii oraz zaplecze administracyjne i szatnie.
Po trzecie ekologia – w strzyżowskim basenie do podgrzewania wody w basenach wykorzystywana jest energia słoneczna. Na dachu budynku umieszczono 90 kolektorów, które od maja do września w 85% pokrywają zapotrzebowanie na energię.

Pływalnia jest bardzo popularnym miejscem w Strzyżowie. Odbywają się tu liczne zawody pływackie, a przed południem z basenów korzystają uczniowie w ramach lekcji wychowania fizycznego.

Budowę Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjnego – Krytej Pływalni w Strzyżowie – współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 3.1 Obszary wiejskie.

Dojazd
Strzyżów położony jest 30 km na południowy zachód od Rzeszowa. Pływalnia znajduje się blisko centrum, przy ul. Polnej 1. Nie jest to jedyny obiekt sportowy w Strzyżowie, w mieście są dwie hale sportowe, kort tenisowy, sztuczne lodowisko, wyciąg narciarski i skocznia, strzelnica sportowa oraz kompleks ścieżek edukacyjno-rekreacyjnych.

Najciekawsze w okolicy
Zamek Lubomirskich i stare miasto w Rzeszowie
Zespół pałacowo-parkowy w Łańcucie
Twierdza Przemyśl
Skansen w Sanoku