W latach 2004–2006 w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego wybrano do realizacji prawie 300 projektów z zakresu kultury o całkowitej wartości niemal 386 mln euro. Jednym z dofinansowanych projektów jest renowacja XIX-wiecznego dworku w Kąśnej Dolnej w województwie małopolskim – jedynej zachowanej posiadłości wielkiego polskiego muzyka Ignacego Jana Paderewskiego. Dwór był polskim domem mistrza w latach 1897–1903.

Artysta spędzał w Kąśnej letnie miesiące, zwykle przygotowując się do tras koncertowych. Wiadomo, że lubił to miejsce i miał duże plany związane z rozwojem posiadłości. Zainwestował w nią prawie milion dolarów, wyposażając dworek m.in. w centralne ogrzewanie, instalacje sanitarne i linię telefoniczną. Myślał też o budowie obiektów sanatoryjnych w Ciężkowicach – tereny te słyną z leczniczego klimatu porównywanego z krynickim. Niestety ze względu na obciążenie koncertami i podróżami nie miał zbyt wiele czasu, by odpowiednio troszczyć dworek i folwark. Nie miał też szczęścia do zarządców majątku i w rezultacie Kąśna pogrążała się w długach. W styczniu 1903 r. sprzedał posiadłość rotmistrzowi Włodzimierzowi Kotrębskiemu.

W dworku znajduje się muzeum z pamiątkami po artyście. Meble i wyposażenie przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie nawiązują do stylu, w jakim urządzony był obiekt, gdy jego właścicielem był I.J. Paderewski. Wokół dworku znajduje się zabytkowy park o powierzchni 16 ha.

Od 1990 r. kompleksem dworsko-pałacowym zarządza Centrum Paderewskiego Tarnów–Kąśna Dolna. Organizuje tutaj koncerty, kursy mistrzowskie, warsztaty muzyczne, kursy interpretacji, klasy mistrzowskie. Latem w dworku odbywają się "Muzyczne Spotkania u Paderewskiego", a największym wydarzeniem jest Festiwal Muzyki Kameralnej "Bravo Maestro" z udziałem najwybitniejszych polskich artystów.

Renowację zabytkowego kompleksu dworsko-parkowego w Kąśnej Dolnej współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 3.1 Obszary wiejskie.

Dojazd Kąśna Dolna znajduje się w odległości ponad 100 km od Krakowa. Jadąc drogą nr 4 w kierunku Tarnowa i Rzeszowa w Wojniczu należy skręcić w prawo w kierunku Gromnika i Ciężkowic. Za Ciężkowicami należy zwolnić, by nie przeoczyć tablic kierujących do dworku Ignacego Paderewskiego.

Najciekawsze w okolicy
Zamek w Dobczycach
Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni
Zamki w Niepołomicach i Nowym Wiśniczu,
Rynek i katedra Narodzenia NMP w Tarnowie
Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu
Rynek w Gorlicach