NAGRODA GŁÓWNA w konkursie „7 Cudów Unijnych Funduszy” (kategoria: OBIEKT TURYSTYCZNY/GASTRONOMICZNY) dla Krakowskiego Zarządu Komunalnego w Krakowie oraz Stowarzyszenia „U Siemachy”, jako jednostek bezpośrednio realizujących projekt, a także Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie, jako administratora projektu za projekt „Utworzenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie w ramach projektu „Nowa Huta – Nowa Szansa”, woj. małopolskie.


Takich placów zabaw powinno być jak najwięcej. Oprócz doskonałej zabawy i wypoczynku parki edukacyjne oferują także naukę. Krakowski Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema – pierwszy park sensoryczny w kraju – działa na terenie nowohuckiego Parku Lotników Polskich. W czerwcu 2007 r. udostępniono 22 instalacje, a od września 2007 r. można oglądać kolejnych 35 eksponatów dydaktycznych. Przedsięwzięcie powstało jako jedna z Manufaktur Integracyjnych w ramach projektu ,,Nowa Huta – Nowa Szansa", realizowanego w obrębie Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Pomysł spodobał się rodzinie Stanisława Lema. "Jest to chyba najlepszy sposób upamiętnienia jego nazwiska. Dlatego mają Państwo pełne poparcie z naszej strony dla tej inicjatywy" – napisał sekretarz zmarłego w 2006 r. pisarza. Krakowski park edukacyjny jest wzorowany na Polu Doświadczeń Zmysłowych w Norymberdze oraz Parku Nauki i Techniki La Villette w Paryżu.

Założeniem twórców Ogrodu jest udostępnienie wizytującym fascynującej ekspozycji z atrakcyjnymi instalacjami, które pozwolą na eksperymentowanie z możliwościami własnych zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku. Dzięki interaktywnym instalacjom młodzież i dzieci (a także ich rodzice!) mogą uczyć się poprzez zabawę. Na potrzeby Ogrodu zaprojektowano interaktywne urządzenia – m.in. telegraf akustyczny, kołyskę Newtona, nurka Kartezjusza, kamienne cymbały, kalejdoskop gigant – które pomagają zrozumieć tajniki chemii, fizyki, przyrody. Ogród Doświadczeń tworzony jest przy współpracy Stowarzyszenia "U Siemachy" oraz Krakowskiego Zarządu Komunalnego. KZK odpowiada za realizację inwestycji, a stowarzyszenie za jego promocję. Zadaniem grupy projektowej jest zorganizowanie przedsięwzięcia w taki sposób, by od 2008 r. obiekt mógł funkcjonować samodzielnie jako instytucja przynosząca dochód.

Wybierając się do Ogrodu Doświadczeń, trzeba zarezerwować przynamniej 3 godziny w pogodny dzień, by poznać lub przypomnieć sobie ze szkoły interesujące zjawiska fizyczne.

Utworzenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL

Dojazd
Najlepiej kierować się w Krakowie do Centrum handlowego M1 przy Alei Pokoju. Na parkingu Centrum można zostawić samochód. Po przeciwnej stronie Alei Pokoju znajduje się Park Lotników Polskich, a w nim Ogród Doświadczeń.

Najciekawsze w okolicy
Erem kamedułów w Bielanach
Opactwo benedyktynów w Tyńcu
Droga krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej
Rynek w Lanckoronie
Zamek w Dobczycach
kopalnie soli w Wieliczce i Bochni
Zamki w Niepołomocach i Nowym Wiśniczu