Potencjał wzornictwa przemysłowego jest wpisany jako priorytet w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego. Ambitny projekt zakładający pobudzanie rozwoju gospodarczego Śląska poprzez wykorzystanie potencjału projektantów realizowany jest w Cieszynie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, nietypowej jednostce komunalnej utworzonej w 2005 r. jako miejsce, w którym spotyka się design, tradycja i biznes. Celami statutowymi tej młodej instytucji są wspieranie rozwoju przedsiębiorczości poprzez promocję wzornictwa przemysłowego, ochrona i popularyzacja rzemiosła artystycznego i ginących zawodów, promocja sztuki współczesnej i rozwój turystyki.

Głównym celem projektu "Śląska Sieć na rzecz Wzornictwa" jest promowanie wzornictwa przemysłowego oraz ułatwienie współpracy między środowiskami producentów i projektantów. Sieć stymuluje kreowanie nowych marek, innowacyjnych rozwiązań i nowych produktów. Projekt, jak i cały Zamek, ma charakter otwarty. To nie tylko współpraca między projektantami a przedsiębiorcami, ale też atrakcyjny punkt dla każdego, kto ceni dobry styl i chce poznawać nowe wzory użytkowe. Działalność Sieci była impulsem do stworzenia w mieszczącej się w zamkowej oranżerii klubokawiarni "Presso" – pierwszej w Polsce żywej galerii designu "Design Alive!". To miejsce ogólnodostępne, ekspozycja najlepszych przykładów polskiego designu, którego katalog przyjął formę kawiarnianego menu, a jednocześnie kawiarnia, w której eksponaty użyczyły swoich nazw potrawom.

W jednym z pomieszczeń zamku stoi beskidzki warsztat tkacki. Nie jest to jednak eksponat muzealny, lecz działające urządzenie gotowe do pracy. Umożliwia łączenie tradycyjnych wzorów i technologii z nowymi materiałami, co czasami daje ciekawe, zaskakujące efekty.

Projekt Śląska Sieć na rzecz Wzornictwa współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 2.6 Regionalne strategie innowacyjne i transfer wiedzy.

Dojazd
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie znajduje się na Górze Zamkowej przy ul. Zamkowej, w pobliżu mostu na Olzie. Blisko stąd i do cieszyńskiego rynku i do stacji kolejowej. Dojazd do Cieszyna jest łatwy. Miasto leży przy drodze krajowej nr 1. Regularnie kursują tu autobusy z Katowic i Bielska-Białej.

Najciekawsze w okolicy
Kościoły św. Barbary i św. Stanisława w Bielsku-Białej
Wisła
Ustroń
Istebna
Koniaków