Pszczyna nie przypadkiem nazywana jest Perłą Górnego Śląska. To miasto licznych zabytków, pozbawione dużych zakładów przemysłowych. Na Starówce są aż 53 obiekty wpisane do rejestru zabytków. Wśród nich wyróżnia się pszczyński zamek książęcy, siedziba Muzeum Zamkowego. Został zbudowany w XIV w., a obecny wygląd zawdzięcza licznym przebudowom, zwłaszcza ostatniej z lat 1870–1876. Zachowało się na tam aż 70% oryginalnego wystroju z przełomu XIX i XX w., dzięki czemu jest to jedno z najcenniejszych polskich muzeów-rezydencji. Jednakże z zewnątrz nie wyglądał już tak jak ponad sto lat temu. Przywróceniu budowli historycznego wyglądu jest poświęcony projekt przedstawiony przez Muzeum Zamkowe. Prace objęły renowację elewacji, tarasów i otoczenia zamku. Konserwacji i renowacji poddano tynki, elementy kamienne, ceramikę, blacharkę, stolarkę okienną i drzwiową oraz elementy metalowe elewacji. Ważnym zadaniem była renowacja systemu odwodnienia tarasów. Na tarasach odnowiono też nawierzchnię, mur oporowy, kamienną balustradę i schody oraz żeliwne rzeźby lwów, wazy i latarnie. Dodatkowo prace objęły rekonstrukcję zieleni i ogrodzenia. Dzięki realizacji projektu zniknie dysonans pomiędzy charakterem zabytkowych wnętrz zamku a jego wizerunkiem zewnętrznym.

Historia Pszczyny jest związana z książętami pszczyńskimi. W 1865 r. Jan Henryk XI Hochberg sprowadził do pszczyńskich lasów cztery żubry. Dały one początek linii pszczyńskiej. Hodowla walnie przyczyniła się do ochrony gatunku przed wyginięciem. Żubry w lasach pszczyńskich żyją nieprzerwanie do dziś, w dużej mierze dzięki postawie mieszkańców wsi Jankowice, na której terenie znajduje się Ośrodek Hodowli Żubra – to oni po II wojnie światowej czynnie stanęli w obronie zwierząt przed kłusownikami.

Żubry pszczyńskie są szeroko znane, ale do tej pory mało kto mógł je zobaczyć. Mieszkały bowiem w odosobnieniu w otoczonym siatką lesie w nadleśnictwie Kobiór. Obecnie w parku pszczyńskim, a konkretnie w jego dzikiej części, zwanej Zwierzyńcem, za ul. Żorską, powstaje 10-hekterowa zagroda dla około dziesięciu żubrów. W zagrodzie będą eksponowane również inne zwierzęta ziemi pszczyńskiej. Oprócz prowadzenia obserwacji turyści będą mogli się dowiedzieć wszystkiego o historii pszczyńskich żubrów. Otwarcie zagrody dla zwiedzających nastąpi późną wiosną 2008 r.

Renowację kompleksu zamkowego w Pszczynie współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury.

Budowę pokazowej zagrody żubrów w zabytkowym Parku Pszczyńskim współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Program Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury.

Dojazd
Pszczyna leży przy drodze krajowej nr 1 i linii kolejowej z Katowic do Bielska-Białej, około 40 km od Katowic i 22 km od Bielska. Zamek jest w samym środku miasta, na zachodniej pierzei rynku. Zaraz za nim rozciąga się park zamkowy.

Najciekawsze w okolicy
Kościoły św. Barbary i św. Stanisława w Bielsku-Białej
Muzeum Śląskie w Katowicach
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie
Wisła