Przemyśl obfituje w wiele miejsc godnych odwiedzenia. Do najcenniejszych zabytków należą fortyfikacje twierdzy Przemyśl, Stare Miasto, zamek Kazimierzowski, archikatedry rzymskokatolicka i greckokatolicka. Miasto jest również doskonałą bazą wypadową dla podróżujących w Bieszczady, do krajów Europy Wschodniej i na Bałkany.

Na mapie atrakcji turystycznych miasta przybyło kolejne interesujące miejsce – Kopiec Tatarski. Co prawda znajduje się tu od bardzo dawna, lecz był zaniedbany i nie miał odpowiedniej infrastruktury rekreacyjnej. Legendy z nim związane sięgają V w., kiedy to miał stać się grobem Attyli, wodza koczowniczego plemienia Hunów. Inne podanie głosi, że jest mogiłą księcia Przemysława, mitycznego założyciela miasta z VII w. Najbardziej znana opowieść dotyczy najazdów tatarskich – gdy Tatarzy najechali na ziemię przemyską, zostali pobici przez wojska polskie, a zabitego wówczas chana pochowano w tym właśnie miejscu. Do dzisiaj ta część miasta nosi nazwę Zniesienie, czyli „pokonanie”, na pamiątkę zwycięstwa nad Tatarami.

Jest to miejsce niezwykle urokliwe. Ze szczytu kopca przy dobrej widoczności rozciąga się imponujący widok na okolicę, aż po Ukrainę. Kopiec znajduje się blisko wewnętrznego pierścienia twierdzy Przemyśl – zabytku licznie odwiedzanego przez turystów. W pobliżu są tor narciarski, rynna snowboardowa i ścieżki rowerowe.

W odnowieniu Kopca Tatarskiego pomogły europejskie fundusze. Z dotacji uzyskanej przez miasto wzmocniono koronę i podstawę, wytyczono ścieżki piesze i rowerowe, zbudowano nowy parking, amfiteatr i wiatę piknikową, zamontowano oświetlenie.

Rewaloryzację Kopca Tatarskiego i budowę Fortecznej Trasy Turystycznej współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 3.3.1 Rewitalizacja obszarów miejskich.

Dojazd:
Kopiec znajduje się w południowo-wschodniej części miasta na wzgórzu Zniesienie, na wysokości 352 m n.p.m. Z centrum należy jechać ul. Słowackiego, kierując się na Kalwarię Pacławską. Przed cmentarzem komunalnym należy skręcić w prawo w ul. Majora Sucharskiego i jechać ok. 2 km w górę do parkingu przy Kopcu.

Najciekawsze w okolicy:
Zamek Lubomirskich i Stare Miasto w Rzeszowie
Zespół pałacowo-parkowy w Łańcucie
Muzeum i kościół Dominikanów w Tarnobrzegu
Zespół pałacowo-parkowy w Baranowie Sandomierskim
Skansen w Sanoku