Muzeum Śląska Opolskiego zajmuje najstarszą kamienicę w Opolu przy Małym Rynku 7, 100 m od głównego Rynku. Jest to budynek dawnego kolegium jezuickiego utworzonego w drugiej połowie XVII w. przez połączenie i przebudowę w stylu barokowym dwóch średniowiecznych domów mieszczańskich. Kamienica ze względu na zły stan wymagała szybkiego remontu. Muzeum posiada ok. 36 tysięcy zabytków z zakresu archeologii, etnografii, historii, przyrody i sztuki. To zbyt duże zbiory, by mogły się pomieścić w dawnym kolegium. Niezbędne jest więc znaczne powiększenie powierzchni wystawienniczej.

Projekt "Mons Universitatis" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma rozwiązać problemy muzeum i znacznie uatrakcyjnić jego ofertę. W ramach projektu wyremontowano kamienicę mieszczańską i budynek administracyjny przy ul. św. Wojciecha oraz budynek wystawowy przy Małym Rynku. Od podstaw wybudowano nowy budynek wystawowy. Łączna powierzchnia zmodernizowanych obiektów infrastruktury kulturalnej wynosi 4657 m kw. Po zakończeniu prac powierzchnia wystawiennicza placówki wzrośnie o 100%.

W XIX-wiecznej kamienicy przy ul. św. Wojciecha 9 powstał unikatowy na skalę kraju skansen miejski. W wyremontowanych pomieszczeniach pieczołowicie odtworzono i urządzono mieszkania -tak jak wyglądały ponad sto lat temu. W jednym z pomieszczeń urządzono wystawę obrazującą historię ul. św. Wojciecha. Jak twierdzi dyrektorka muzeum Urszula Zajączkowska: "W Polsce jest wiele skansenów wiejskich, lecz brakuje miejsc, w których byłoby odtworzone życie mieszkańców miast".

Rozbudowę i remont Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury.

Dojazd:
Obiekty muzeum znajdują się w pobliżu opolskiego Rynku -spacerem ok. 5 min.

Najciekawsze w okolicy:
Kościół odpustowy św. Anny w Czarnowąsach
Ratusz i kościół św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich
Park Krajobrazowy "Góra św. Anny"
Starówka w Głogówku
Kościół św. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu
Kościół pielgrzymkowy św. Anny w Oleśnie