Z czego słynie Kamień Śląski - licząca 1500 mieszkańców wieś w województwie opolskim? Przede wszystkim z troskliwości mieszkańców o estetyczny wygląd swojej miejscowości. Efekty tych starań zostały docenione na forum europejskim. Już od 2000 r. Kamień Śląski z powodzeniem uczestniczy w programie "Odnowa wsi". Przystąpienie do tej europejskiej inicjatywy zaangażowało mieszkańców w realizacje różnych projektów. We wsi przybywa też atrakcji turystycznych przyciągających gości z kraju i zagranicy. Największym magnesem dla turystów jest pięknie odbudowany przez diecezję opolską XVII-wieczny zamek, w którym mieści się sanktuarium św. Jacka, a także Centrum Kulturalno-Naukowe Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz hotel.

Tym, co przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów, jest jednak Sebastianeum Silesiacum - centrum rehabilitacyjne, wypoczynkowe i turystyczne, które wykorzystując naturalne, przepiękne położenie miejsca i związane z nim bogate złoża wód oligoceńskich, oferuje wszechstronną rehabilitację i optymalne warunki do regeneracji psychofizycznej. Jest jedynym ośrodkiem w Polsce, gdzie można skorzystać z hydroterapii według przepisów bawarskiego księdza Sebastiana Kneippa. Terapia opiera się na połączeniu doskonałych właściwości leczniczych wody z odpowiednią ilością ruchu i właściwą dietą oraz aromaterapią.

Na potrzeby centrum rehabilitacyjnego diecezja opolska postanowiła odbudować zabytkowy folwark należący do zespołu pałacowego. Prace podzielono na dwa etapy, do 2005 r. odrestaurowano pierwszą część zabudowań folwarcznych z przeznaczeniem na hydroterapię leczniczą, zaplecze gastronomiczno-gospodarcze i kaplicę. Druga część przedsięwzięcia - modernizacja zabytkowego spichlerza i budowa obiektu sportowo-rekreacyjnego - była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na piętrze dawnego spichlerza urządzono pokoje hotelowe, a na parterze kawiarenkę internetową, gabinety masażu i zaplecze socjalne. W budynku sportowo-rekreacyjnym powstały kryty basen, sauna, sala do ćwiczeń ruchowych oraz sale do psychoterapii i fizjoterapii. Ośrodek chętnie wita osoby niepełnosprawne -cały obiekt został przystosowany do ich potrzeb.

Budowę Ośrodka Turystyczno-Rehabilitacyjnego w zespole pałacowym w Kamieniu Śląskim współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury.

Dojazd:
Wieś położona jest w gminie Gogolin, 30 km od Opola. Łatwo dojechać tu autostradą A4 z Wrocławia lub Katowic - zjazd Krapkowice, Kędzierzyn Koźle, Gogolin. Po przybyciu do Kamienia, należy zwrócić uwagę na oznakowanie, które prowadzi do Sebastianeum Silesiacum.

Najciekawsze w okolicy:
Starówka w Opolu
Ratusz i kościół św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich
Park Krajobrazowy "Góra św. Anny"
Starówka w Głogówku,
Kościół św. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu