O turystycznej atrakcyjności Złotoryi nie trzeba przekonywać kogoś, kto odwiedził już to miasto. Wyróżnia się zadbanym zabytkowym centrum, malowniczym położeniem oraz bogatą i interesującą historią. Miejscowość od swego założenia znana była z wydobycia złota, od którego zresztą wzięła swoją nazwę. Mimo że złoża drogocennego kruszcu dawno zostały wyczerpane, a czasy gorączki złota minęły, nadal korzysta ze złotego okresu swojej historii. Co roku odbywają się tu Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota, w mieście znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Złota, można też zwiedzać nieczynną kopalnię.

W Złotoryi widać starania o to, by miasto podobało się i przyciągało turystów. Pieniądze uzyskane w celu realizacji projektu "Turystyczne zagospodarowanie Złotoryi" zostały przeznaczone na remont i zagospodarowanie tych obiektów, które w największym stopniu decydują o turystycznej atrakcyjności miasta. Dzięki realizacji przedsięwzięcia przeprowadzono generalny remont budynku Muzeum Złota. Zagospodarowano teren dawnej kopalni "Aurelia", a także leżącej na północno-wschodnim krańcu miasta Górki Mieszczańskiej, która dzięki wybudowaniu ścieżek rowerowych o łącznej długości 1560 m stała się atrakcyjnym miejscem czynnego wypoczynku.

Budynek muzeum pochodzi z XVII w. i przez większą część historii pełnił funkcje gospodarcze (nie był zaś nigdy domem kata, jak czasem można usłyszeć). W latach 70. XX w. otwarto tu muzeum. Stara budowla wymagała gruntownego remontu, przede wszystkim przywrócenia pierwotnego układu wnętrz oraz osuszenia i odgrzybienia ścian. Dzięki projektowi udało się również odnowić elewację, wstawić odpowiadające charakterowi budynku drzwi oraz odzyskać dodatkowe pomieszczenie ekspozycyjne. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Interreg IIIA wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Kopalnia Złota "Aurelia" zaczęła działać w XVII w., gdy złoża cennego kruszcu w okolicy dawno zostały już wyczerpane. Wydobywano w niej miedź i srebro. Teren dawnej kopalni od czasu udostępnienia jej do zwiedzania w 1973 r. nie był należycie zagospodarowany. W ramach projektu "Turystyczne zagospodarowanie Złotoryi" powstał nowy parking dla samochodów osobowych i autobusów oraz okazała infrastruktura rekreacyjna (plac zabaw dla dzieci, altana turystyczna i grill, boisko do siatkówki). Wykonane zostały też nowe płucznie do nauki trudnej sztuki płukania złota.

Projekt Turystyczne zagospodarowanie Złotoryi współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA Wolny Kraj Związkowy Saksonia - Rzeczpospolita Polska (województwo dolnośląskie).

Dojazd:
Złotoryja leży 24 km od Legnicy i 80 km od Wrocławia, w pobliżu (12 km) autostrady A4. Muzeum Złota zlokalizowane jest w centrum, a dawna kopalnia złota w północnej części, na prawym brzegu Kaczawy (prowadzą tam nieduże żółte drogowskazy). Górka Mieszczańska jest przy drodze wylotowej na Legnicę.

Najciekawsze w okolicy:
Zamek w Legnicy
Ewangelicki kościół Pokoju w Jaworze
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu
Wrocław