Zamek Książ jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych obiektów tego typu w Polsce. Jest to również największy zamek na Śląsku, a zarazem trzeci pod względem wielkości w Polsce. Został zbudowany w XIII w., a obecny wygląd zawdzięcza bardzo licznym przebudowom, z których ostatnią zakończono równo sto lat temu. Zbudowano wtedy główną wieżę i skrzydło południowo-zachodnie z charakterystycznymi dwiema wieżami. Największe wrażenie robi zewnętrzna bryła budowli stojącej na wysokich zboczach góry. Wewnątrz zamek jest dostępny dla zwiedzających tylko w niewielkiej części - górne kondygnacje nadal czekają na rewitalizację. Z niemal czterystu pomieszczeń można zwiedzić drobny procent, a spacer po zamkowych komnatach czasami nieco rozczarowuje. Najokazalej prezentuje się barokowa Sala Maksymiliana. Większość pozostałych sal nie zachowała pierwotnego wystroju. Nic zresztą dziwnego - w czasie II wojny światowej na rozkaz hitlerowców obiekt nabrał surowości koszar, a po 1945 r. resztki wyposażenia zagrabiły wojska radzieckie.

Projekt renowacji objął to, co w największej mierze decyduje o wyjątkowości Książa, czyli zewnętrzną część zamku. Przede wszystkim odnowiono elewację północną i południową głównego budynku, czyli m.in. elewację frontową, ponadto renowacji poddano kamienne detale (rzeźby i ogrodzenia) na dziedzińcu honorowym przed wejściem do głównego budynku zamku. Następnie wykonano remont dachu i konserwację budynku bramnego oraz remont elewacji i dachu oficyny południowej, w której mieści się dziś hotel. Renowacja objęła też portal wejściowy.

Popularność Książa jest zjawiskiem dość niezwykłym. Nie tłumaczy go ani jego wartość artystyczna, ani historyczna. Z całą pewnością niewiele jest jednak w Polsce budowli robiących na turystach tak duże wrażenie - wielkością i rozmachem. Zwiedzających nie odstraszają też wysokie ceny -są dni, kiedy na sporym parkingu przed zamkiem nie ma wolnych miejsc. A zamkowe budynki po renowacji robią jeszcze większe wrażenie.

Renowację kompleksu pałacowo-parkowego Zamek Książ w Wałbrzychu współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury.

Dojazd:
Zamek jest malowniczo zlokalizowany na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego pomiędzy Wałbrzychem a Świebodzicami, około kilometra od głównej szosy. Warto polecić czerwony szlak pieszy ze Świebodzic (przejście zajmie około godziny). Można też skorzystać z własnego środka lokomocji lub autobusu nr 8 kursującego z wałbrzyskiego dworca Miasto.

Najciekawsze w okolicy:
Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu
Szczawno-Zdrój
Opactwo Cystersów w Krzeszowie
Sztolnie w Górach Sowich
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Starówka w Świdnicy
Opactwo w Henrykowie