Pałac w Wilanowie, jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej znanych polskich obiektów tego typu, to jedna z tych budowli, które na trwałe wpisały się w polską historię i tożsamość, stały się symbolem łączności Polski z resztą Europy, dziełem sztuki europejskiej o wyraźnie polskich cechach, tym cenniejszym, że przez całą swą historię - od czasów fundowania przez Jana III Sobieskiego - pałac nie doznał poważniejszych zniszczeń i w przeciwieństwie do wielu polskich zabytków zachował oryginalne walory artystyczne.

Tym smutniejszy musiał być widok popękanych malowideł i sypiących się sufitów w najstarszej części pałacu, która z powodu złego stanu technicznego nie była udostępniona do zwiedzania. A przecież pałac w Wilanowie to jedno z najstarszych polskich muzeów - jego część została udostępniona do zwiedzania już w roku 1805. To również najstarsze w Polsce muzeum sztuki. Zabytek należy do polskiego dziedzictwa narodowego i znalazł się na prezydenckiej Liście Pomników Historii.

Muzeum Pałac w Wilanowie szybko wykorzystało fakt wejścia Polski do Unii Europejskiej i już w 2004 r. zdobyło dofinansowanie na bardzo skrupulatne i kosztowne prace konserwatorskie. Realizacja projektu trwała trzy lata. Poprzedziły ją etapy inwentaryzacyjny i badawczy, a konserwatorzy korzystali m.in. z wiedzy z zakresu mikrobiologii i dendrologii. Przez trzy lata przebadano i zrewaloryzowano sale w najstarszej części pałacu oraz XIX-wieczne pomieszczenia w prawym skrzydle. Restauracji poddano m.in. obrazy, tapety, sztukaterie, tkaniny i malowidła ścienne oraz boazerie i inne elementy drewniane. Zakończenie prac zbiegło się z jubileuszowymi obchodami 200-lecia działalności Muzeum Pałacu w Wilanowie. Od 28 kwietnia 2007 r. zwiedzający mogą znowu podziwiać niedostępne wcześniej niezwykłe komnaty: Sypialnię, Antygabinet Królowej i Gabinet Zwierciadlany oraz Zieloną Sień. W zamkniętych do niedawna dla turystów, a obecnie odrestaurowanych pokojach Chińskim i Myśliwskim organizowana jest wystawa unikatowych dzieł sztuki użytkowej: porcelany miśnieńskiej i chińskiej, biskwitów, rzemiosła artystycznego, mebli i malarstwa na papierze z Europy i wschodniej Azji.

Restaurację wnętrz pierwszego w Polsce muzeum sztuki - Muzeum Pałac w Wilanowie współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury.

Dojazd:
Pałac w Wilanowie znajduje się w południowej części Warszawy, około 10 km od centrum, przy drodze wylotowej w kierunku Góry Kalwarii. W Wilanowie jest duży nieodpłatny parking, a turyści niezmotoryzowani mogą dojechać tu liniami autobusowymi komunikacji publicznej: 116, 117, 130, 139, 164, 180, 519, 522, 700, 710, 724, 725, E-2.

Najciekawsze w okolicy:
Puszcza Kampinoska
Dom urodzenia Fryderyka Szopena w Żelazowej Woli
Kościół i klasztor w Niepokalanowie
Obóz zagłady w Treblince
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu