Wydawałoby się, że aby zostać turystyczną atrakcją Torunia, należy pracować na to dziesiątki albo i setki lat. Czym więc wytłumaczyć fenomen Żywego Muzeum Piernika, które otwarte ledwo dwa lata temu już stało się obowiązkowym punktem wycieczek i celem wizyt wielu turystów? Pierwsze muzeum piernika w Europie mieści się przy ul. Rabiańskiej, między Rynkiem Staromiejskim a Wisłą, w okolicy katedry i domu Kopernika. Na piętrze zabytkowego spichrza działa XVI-wieczna piernikarnia, gdzie zwiedzający nie tylko mogą obejrzeć sposób wyrobu toruńskiego specjału, ale przede wszystkim sami wziąć udział w procesie jego powstawania. Pod okiem mistrza piernikarskiego, zgodnie z przekazywanymi w stylizowanej staropolszczyźnie wskazówkami, zwiedzający dobierają przyprawy, ucierają korzenie, przesiewają mąkę. Następnie własnoręcznie łączą składniki, wyrabiają ciasto, kształtują piernikowe ciasto, mogąc przy tym korzystać ze specjalnych ozdobnych form.

Jest to muzeum, które angażuje wszystkie nasze zmysły, nie tylko wzrok. W pomieszczeniu unoszą się zapachy imbiru, kardamonu i innych przypraw, a po włożeniu pierników na 50 zdrowasiek do specjalnego pieca wypieki są gotowe do zjedzenia lub zabrania ze sobą na pamiątkę. W pełnym klimatu wnętrzu znajduje się również sklepik z pamiątkami i kawiarenka. Do muzeum często przychodzą dzieci - dla nich takie doświadczenie jest szczególnie niezwykłe, ale toruńskimi mistrzami piernikarskimi mogą zostać także dorośli.

Oryginalność pomysłu została doceniona przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga, która w 2006 r. przyznała założycielce muzeum Elżbiecie Olszewskiej laury w II edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku.

Utworzenie Żywego Muzeum Piernika w Toruniu współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, dzięki wsparciu Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego i Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Dojazd:
Żywe Muzeum Piernika przy ul. Rabiańskiej otwarte jest codziennie od 9.00 do 18.00. Mieści się w południowo-zachodnim sektorze Starego Miasta. Z Rynku Staromiejskiego spod pomnika Kopernika najprościej skierować się ul. Żeglarską do katedry Świętych Janów, a następnie skręcić w prawo w Rabiańską.

Najciekawsze w okolicy:
Katedra i kościół św. Mikołaja w Chełmży
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Stare Miasto w Brodnicy
Ratusz i Stare Miasto w Chełmnie