Golub-Dobrzyń to jedno z najurokliwszych miasteczek w województwie kujawsko-pomorskim, co zawdzięcza przede wszystkim prawobrzeżnej, pomorskiej dzielnicy -Golubiowi. Kojarzone jest głównie ze zlokalizowanym na wysokiej naddrwęckiej skarpie zamkiem, słynnym dzięki turniejom rycerskim organizowanym tu już od 30 lat. Pokrzyżacki zamek, przebudowany w stylu renesansowym przez królewnę Annę Wazównę, od wojen szwedzkich pozostawał w częściowej ruinie. Po II wojnie światowej został w kilku etapach odbudowany. Program rewitalizacji pozwolił na zrealizowanie kilku ważnych zadań, dzięki czemu znacznie zwiększyły się jego estetyka i funkcjonalność.

Najwidoczniejszym z zewnątrz efektem rewitalizacji jest rekonstrukcja muru suchej fosy na przedzamczu. Wewnątrz kompletnie odrestaurowano sale w północno-wschodnim narożniku zamku. Przełożono również pokrycia dachowe nad krużgankiem dziedzińca i nad dwiema basztami. Założono instalację internetową, a sieć centralnego ogrzewania została całkowicie zmodernizowana, dzięki czemu pierwszy raz od powstania zamku jest w nim ciepło przez cały rok.

Innym projektem realizowanym w Golubiu-Dobrzyniu była rewitalizacja golubskiej starówki. To świetny przykład na to, jak z zasadniczo pośledniego starego miasta można, dzięki mądrze poczynionym nakładom, uczynić prawdziwą perełkę. Kluczowa była zmiana charakteru rynku, który dzięki wyłożeniu w całości kostką granitową i postawieniu stylizowanej małej architektury oraz umiejętnemu zagospodarowaniu zieleni miejskiej odzyskał historyczny charakter, wyzbywając się wielu niekorzystnych naleciałości. Ale nie tylko rynek zyskał na rewitalizacji. Nowa nawierzchnia z granitowej kostki pojawiła się na wielu bocznych uliczkach. Odrestaurowano jedenaście najwartościowszych kamienic w różnych częściach starówki, m.in. najcenniejszy drewniany podcieniowy dom Pod Kapturem. Innym ważnym elementem rewitalizacji było odnowienie murów miejskich zachowanych w Golubiu w znacznych fragmentach.

Rewitalizację golubskiej starówki współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 3.3.1 Rewitalizacja obszarów miejskich.

Dojazd:
Do miasta najlepiej dojechać autobusem z Torunia (40 km) lub własnym środkiem lokomocji. Golub to północna, prawobrzeżna część miasta. Zamek leży przy drodze w kierunku Wąbrzeźna i Kowalewa - na górze należy wjechać w krótką uliczkę dojazdową. Można też samochód zostawić w dole, na golubskiej starówce, i podejść pod górę pieszo.

Najciekawsze w okolicy:
Ratusz i Stare miasto w Chełmnie
Katedra i kościół św. Mikołaja w Chełmży
Toruń
Stare miasto w Brodnicy