Puszcza Zielonka jest parkiem krajobrazowym, a zarazem największym obszarem leśnym w sąsiedztwie Poznania, rozciągającym się po jego północno-wschodniej stronie. To popularny teren rekreacyjny z kilkoma kąpieliskami, szlakami pieszymi i rowerowymi, wieżą widokową na Dziewiczej Górze, arboretum we wsi Zielonka, a także innymi atrakcjami turystycznymi od lat skutecznie promowanymi przez Związek Międzygminny "Puszcza Zielonka" zrzeszający sześć podpoznańskich gmin: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz.

"Szlak kościołów drewnianych wokół puszczy Zielonka" jest drugim projektem Związku, który uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych. Drewniane kościoły to charakterystyczny element krajobrazu Wielkopolski. Zachowało się ich w tym regionie aż 230, część o konstrukcji szachulcowej (mur pruski), z czego na terenie zrzeszonych gmin - 12. Usytuowane są malowniczo w małych miejscowościach. Przyciągają wielu turystów, także z zagranicy. Ich potencjał turystyczny nie był jednak do tej pory dostatecznie wykorzystany. Tak narodził się pomysł utworzenia trasy turystycznej, stanowiącej przede wszystkim propozycję aktywnego wypoczynku weekendowego.

Szlak wyznaczono dla turystów zmotoryzowanych - poprowadzono go drogami publicznymi, a przy kościółkach zbudowano parkingi, na których może zaparkować minimum pięć samochodów osobowych i przynajmniej jeden autobus. Pętla ma długość 90 km, a w wypadku wyjazdu z Poznania - ok. 110 km. Jadąc w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, odwiedza się 9 miejscowości: Kicin, Wierzenicę, Uzarzewo, Węglewo, Sławno, Łagiewniki Kościelne, Kiszkowo, Rejowiec i Długą Goślinę. Trzy pozostałe kościoły w gminie Skoki (w Jabłkowie, Raczkowie i Skokach) nie znajdują się na szlaku, lecz wyznaczono do nich proste dojazdy. Szlak można przejechać również rowerem (na terenie parku krajobrazowego wytyczono 222 km tras rowerowych).

Każdy z kościołów jest oznakowany tablicą informacyjną z planem. Zwiedzanie ułatwia przewodnik-informator z mapą z dodatkowymi informacjami o innych zabytkach i ciekawostkach przyrodniczych otaczającego terenu, a także podpowiedziami, gdzie można zjeść, przenocować itp. Uzupełnieniem przewodnika jest płyta z muzyką sakralną, DVD z filmem na temat szlaku i kościołów oraz materiały reklamowe (ulotki, plakaty i przybory biurowe).

Projekt Szlak kościołów drewnianych wokół puszczy Zielonka współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury.

Dojazd:
Puszcza Zielonka rozciąga się na północny wschód od Poznania. Szlak kościołów drewnianych rozpoczyna się w Kicinie, dużej wsi przy drodze z Poznania do Wierzonki (wyjeżdżając z Poznania, należy kierować się na Wągrowiec, a następnie za tablicą końcową skręcić w prawo). Przed zwiedzaniem warto zaopatrzyć się w dokładną mapę.

Najciekawsze w okolicy:
Poznań
Wielkopolski Park Narodowy
Pałac i park w Rogalinie
Zespół zamkowy w Kórniku
Rezerwat archeologiczny w Biskupinie
Archikatedra w Gnieźnie