Podobnie jak większość miast na Ziemiach Odzyskanych, Morąg znacznie ucierpiał w czasie ostatniej wojny, a następnie w pierwszych latach powojennych. Centrum miasta prawie całkowicie utraciło pierwotną zabudowę, co dobrze widać na przykładzie rynku. Otaczają go prawie wyłącznie budynki zbudowane po 1945 r., a wschodnia ściana w ogóle przestała istnieć.

Jednakże nawet w najbardziej zniszczonych miastach dawnych Prus Książęcych stoją pomniki dawnej historii, budynki, które - choć nadwyrężone przez czas i historię - zachowały się. Są to zwykle kościoły lub zamki, często w ruinie. Morąg wyróżnia się tym, że na środku jego rynku dumnie wznosi się gotycki XIV-wieczny ratusz. On również został obrócony w ruinę w styczniu 1945 r. Zawaliły się dach i wieża, pozostał jedynie szkielet zabytkowego budynku. Na szczęście wkrótce po wojnie ratusz odbudowano. Pełnił funkcję siedziby władz miejskich, potem mieściło się w nim muzeum. Od 1985 r. niszczejący budynek był w zasadniczej części nieużytkowany.

Szansą na nowe życie zabytkowej budowli stał się projekt jej restauracji i rewitalizacji. W jego ramach dokonano generalnego remontu wszystkich kondygnacji, elewacji, wieży i piwnic, a także otoczenia i stojących obok armat napoleońskich. Wnętrza odzyskały w znacznej mierze historyczny, średniowieczny wystrój. Jedyny fragment ratusza nieobjęty projektem to mieszczący się na parterze punkt informacji turystycznej, odnowiony wcześniej. W wyniku rewitalizacji ratusz odzyskał naturalne walory estetyczne, a także stał się kulturalnym centrum miasta. Na poddaszu starannie odrestaurowano i udostępniono do zwiedzania salę konferencyjno-szkoleniową, w której m.in. odbywają się koncerty. Cały budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

Restauracja i rewitalizacja ratusza otrzymała wyróżnienie w kategorii Obiekty Użyteczności Publicznej w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2006 organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

Restaurację i rewitalizację XIV-wiecznego ratusza w Morągu współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 3.3.1 Rewitalizacja obszarów miejskich.


Dojazd:
Morąg leży niemal w połowie drogi między Olsztynem a Elblągiem, kilka kilometrów na zachód od jeziora Narie, 12 km od Małdyt przy drodze krajowej nr 7 z Warszawy do Gdańska. Można do niego dojechać pociągiem m.in. z Olsztyna, Elbląga i Gdańska, a autobusem najłatwiej dostać się z Olsztyna i Ostródy.

Najciekawsze w okolicy:
Kanał Elbląski łączący Ostródę i Elbląg
Starówka w Elblągu
Zamek, Starówka i katedra w Olsztynie