Nazwa "Gniewino" niewielu turystom coś mówi. Gmina położona jest zaledwie kilka kilometrów od piaszczystych plaż Dębek i Białogóry, ale nie ma bezpośredniego dostępu do Bałtyku. Na jej terenie znajduje się największy na północnych Kaszubach zbiornik wodny - Jezioro Żarnowieckie, imponująca elektrownia szczytowo-pompowa Żarnowiec i skansen Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu. Wymienione atrakcje przyciągają jednak stosunkowo nielicznych turystów tłumnie odwiedzających pobliskie nadmorskie kąpieliska.

Jesienią 2005 roku gmina wzbogaciła się o jeszcze jedną, niezwykłą atrakcję turystyczną - Kaszubskie Oko, czyli kompleks turystyczno-rekreacyjny zlokalizowany w sąsiedztwie górnego zbiornika elektrowni wodnej. Oryginalna nazwa nie jest przypadkowa. Kompleks z lotu ptaka przypomina bowiem kształtem oko. Jego centralnym elementem, widoczną z odległości wielu kilometrów źrenicą, jest nowoczesna 44-metrowa wieża widokowa o kształcie klepsydry. Na jej szczyt można się dostać windą lub spiralnymi schodami. Z wysokości 157 m n.p.m. (taka jest bezwzględna wysokość platformy widokowej) można zobaczyć nie tylko pobliskie jezioro, farmę wiatrową w pobliżu Gniewina, lecz również morskie wybrzeże.

Wieża widokowa im. Jana Pawła II stoi na ziemnym kopcu, wewnątrz którego znajduje się sklepik z pamiątkami, punkt informacji turystycznej oraz niewielka ekspozycja dotycząca Jeziora Żarnowieckiego i jego okolicy. Winda działa tylko w sezonie letnim, ale Kaszubskie Oko można odwiedzać przez cały rok.

Widok jest naprawdę imponujący, lecz Kaszubskie Oko to nie tylko wieża widokowa. Kompleks jest dobrym miejscem wizyty dla rodzin z dziećmi. Po szaleństwach na 250-metrowym torze gokartowym czy emocjach związanych z grą w minigolfa na którymś z 18 stanowisk można wypocząć przy grillu czy w przypominającej kopułę wieży restauracji. W kompleksie znajduje się również ścieżka zdrowia i plac zabaw dla dzieci.

Budowę kompleksu turystyczno-rekreacyjnego z wieżą widokową Kaszubskie Oko‚ w gminie Gniewino współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 3.1 Obszary wiejskie

Dojazd:
Kompleks leży przy górnym zbiorniku elektrowni wodnej, kilometr na wschód od Gniewina, na rozwidleniu dróg w kierunku na Wejherowo i Czymanowo. Jadąc z drogi krajowej nr 6, należy skręcić z miejscowości Bolszewo (3 km na zachód od Wejherowa). Uwaga! Droga jest bardzo kręta, jest wiele skrzyżowań.

Najciekawsze w okolicy:
Kalwaria w Wejherowie
Skansen - zagroda gburska w Nadolu
Grota w Mechowie
Kościół i klasztor pocysterski w Żarnowcu