NAGRODA GŁÓWNA w konkursie „7 Cudów Unijnych Funduszy” (kategoria: ZABYTEK) dla Miasta Wejherowa za projekt „Zachowanie i udostępnianie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie”, woj. pomorskie.


Wejherowo to jedno z głównych miast Kaszub. Znajdują się w nim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Pomorsko-Kaszubskiej oraz licząca ponad 350 lat kalwaria wejherowska, założona, podobnie jak miasto, przez pochodzącego z jednej z najznamienitszych pomorskich rodzin Jakuba Wejhera. Projekt utworzenia parku kulturowego w Wejherowie obejmuje m.in. otwarcie w ratuszu punktu informacji turystycznej i stałej ekspozycji dotyczącej historii miasta i okolicy w muzeum. Najważniejszą częścią projektu jest jednak przede wszystkim gruntowna renowacja kalwarii, stanowiącej nie tylko główną atrakcję turystyczną miasta, ale również centrum duchowe Kaszub i Pomorza.

Budowę kalwarii rozpoczęto w roku 1649, rok przed lokacją miasta, a zakończono sześć lat później. To jedna z najstarszych, największych i najpiękniej położonych polskich kalwarii, powszechnie znana jednak tylko wśród mieszkańców Pomorza. Powstała około 50 lat po kalwarii zebrzydowskiej i podobnie jak ona, zachowuje ponoć odległości pomiędzy stacjami drogi krzyżowej takie same jak w Jerozolimie, a jej całkowita długość to podobno 5936 kroków, czyli tyle, ile musiał zrobić Chrystus w drodze na Golgotę. Dodatkowo pod każdą z kaplic jest garść ziemi z Jerozolimy.

Po renowacji kalwaria wygląda imponująco. Zwraca uwagę niezwykła różnorodność architektoniczna 26 kaplic ukrytych w bukowym lesie porastającym strome morenowe zbocza. Są tu m.in. budowle z muru pruskiego, ale chyba najpiękniejszym obiektem jest postawiona na planie róży kaplica Spotkania Chrystusa z Matką. Uwagę zwracają też Pałac Piłata czy kościół Trzech Krzyży. Kaplice przeszły gruntowną renowację, a trzy z nich musiały nawet zostać rozebrane, by dokonać ich rekonstrukcji przy użyciu niektórych oryginalnych elementów. Odnowiono nie tylko elewację, ale również wnętrza - malowidła i rzeźby. Po renowacji kalwaria jest nie tylko piękniejsza, ale również, dzięki ułatwieniom dla niepełnosprawnych, dostępna dla wszystkich. W ramach projektu postawiono tablice informacyjne w trzech językach, a w pobliżu pierwszej stacji drogi krzyżowej wybudowany został obszerny parking.

Kalwaria wejherowska to miejsce modlitwy i zadumy, ale nie tylko człowiek religijny znajdzie tu coś dla siebie, gdyż dzięki niezwykłej barokowej architekturze i malowniczemu położeniu na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny miejsce to zyskuje wymiar uniwersalny.

Projekt Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury.

Dojazd:
Wejherowo leży 25 km od centrum Gdyni i 43 km od Gdańska, przy drodze krajowej nr 6 do Szczecina. Kalwaria rozciąga się na skarpach na południowych obrzeżach miasta. Blisko stąd do centrum miasta, gdzie kursują pociągi trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

Najciekawsze w okolicy:
Grota w Mechowie
Pałac w Krokowej
Skansen - zagroda gburska w Nadolu
Kaszubskie Oko nad Jeziorem Żarnowieckim