NAGRODA GŁÓWNA w konkursie „7 Cudów Unijnych Funduszy” (kategoria: REWITALIZACJA) dla Gminy Miejskiej Tczew za projekt „Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie”, woj. pomorskie.


W wielu polskich miastach znajdują się zaniedbane przez dziesięciolecia, niszczejące zabytkowe centra. Jeszcze więcej miast żyje plecami do rzeki, która w przeszłości często decydowała nie tylko o ich funkcji czy charakterze, ale wręcz o powstaniu w określonym miejscu. W Tczewie od dziesięciu lat miasto wraca nad Wisłę - lokalne władze prowadzą działania zmierzające do przywrócenia rzeki miastu i przekształcenia Starego Miasta i brzegów Wisły w atrakcyjne tereny rekreacyjne. Tczew to jedno z większych miast nadwiślańskich, siedziba jedynego w Polsce, otwartego w 1984 r. Muzeum Wisły. Placówka ta mieściła się w zabytkowym, poprzemysłowym budynku z czerwonej cegły zlokalizowanym w centrum miasta. Od 2007 r., dzięki zrealizowanemu w ciągu roku projektowi, obiekt został gruntownie zmodernizowany, a muzeum przekształciło się w placówkę o szerszej formule - Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły.

W nowym Centrum część powierzchni wystawienniczej w głównym budynku nadal zajmuje Muzeum Wisły, stanowiące oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a z pozostałej części mogą korzystać zainteresowane organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, jednak pod warunkiem podzielenia się owocami swojej działalności, zwykle poprzez organizację wystaw czy warsztatów. Na przykład Tczewska Grupa Fotograficzna "Fotografik" zorganizowała ekspozycję zdjęć, a Koło Łowieckie Szarak" pokazało wystawę myśliwską. Dzięki takiej współpracy oferta nowej placówki jest znacznie bogatsza niż samego muzeum. Centrum prowadzi też działalność edukacyjną, jest miejscem seminariów i prezentacji związanych z kulturą i tradycją Tczewa i całego Kociewia, którego miasto jest największym ośrodkiem. Odbywają się tu również warsztaty artystyczne, m.in. bursztynowe, podczas których każdy ma szansę stworzyć biżuterię według własnego pomysłu. Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły to z jednej strony placówka ważna dla mieszkańców miasta i regionu, z drugiej zaś oryginalna propozycja dla turystów.

Utworzenie Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie współfinansowano ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Działanie 3.2 Obszary podlegające restrukturyzacji.

Dojazd:
Tczew jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym, leżącym 30 km na południe od Gdańska przy drodze krajowej nr 1. Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły znajduje się przy jednej z głównych ulic miasta - ul. 30 Stycznia 4.

Najciekawsze w okolicy:
Krzyżacka twierdza w Malborku
Katedra w Pelplinie
Stare Miasto i zamek w Gniewie
Zamek i katedra w Kwidzynie